“Ziraat Bankası bir ekol”

Ziraat Bankası Erkek Voleybol Takımı’nın güçlü altyapısıyla bir ekol olduğunu düşünen Enes Atlı, “Voleybola başka bir takımda başlasaydım bu kadar başarılı olamayabilirdim” diyor.  
 
Ziraat Bankası Erkek Voleybol takımı altyapıya büyük önem veriyor. Gençlerin iyi voleybolcular olarak yetişmeleri için her türlü imkanı sunan Ziraat Bankası, bu yıl genç yaşta oyunculardan oluşan bir voleybol takımı ile sahalarda mücadele etmeyi tercih etti. Ve Efeler Ligi’ndeki pek çok iyi takımı mağlubiyete uğratarak gençlerin de imkan tanındığında başarılı olabileceğini kanıtladı. Ziraat Bankası Altyapı takımından yetişen ve şu anda Efeler Ligi’nde top oynayan smaçör Enes Atlı ile bir araya gelerek hem takımı hem de hedeflerini konuştuk. 

Bize voleybol hayatınız hakkında bilgi verir misiniz? Voleybola nasıl ve ne zaman başladınız? Bu süreçte ailenizin desteği nasıldı?
Lise 1’in başında, 2012 yılında okul takımında başladım voleybola. Ardından aynı yıl Ziraat Bankası’nın altyapı takımına geçtim. Önce Yıldız takımında bir sene yer aldım. Sonra Genç takımında ve Paf takımında oynadım. Şimdi de Ziraat Bankası’nın Efeler Ligi’nde oynuyorum. Aslında voleybol serüvenim Ziraat Bankası’nda başladı denebilir. Gözümü açtığım yer burası.  
Ben voleybol izlemeyi çok seviyordum. Oynamayı hiç hayal etmemiştim. Ziraat Bankası Spor Kulübüne de biraz daha hobi amaçlı başladım. Ama gitgide hayatımın içine girdi ve bu işi severek yaptığımı gördüm. Yavaş yavaş profesyonelliğe döndü iş. Bu süreçte ailem bana çok destek verdi. Ancak bazı çalkantılı süreçler de oldu tabii. Voleybolu hobi olarak sürdürmemi istedikleri zamanlar oldu. Ama ben bu işi aşkla ve çok severek yaptığım için profesyonel oyunculuğa devam ettim.   

Altyapıdan başlayarak Efeler Ligi’ne kadar yükselme başarınızı neye bağlıyorsunuz? 
Ziraat Bankası altyapıya çok önem veren bir kulüp. Her kulüpte bu imkanlar yok. Ziraat Bankası bence bir ekol. Burada başladığım için çok şanslıyım. Belki başka bir yerde başlasaydım bu kadar yükselemeyebilirdim. Altyapı antrenmanları ve kalitesi, diğer takımların A takımı kalitesinde. Antrenörlerimiz çok iyi, imkanlarımız çok iyi. Başarımı kesinlikle Ziraat Bankası takımının altyapısına ve tabii ki de isteyerek, çok fazla çalışmama bağlıyorum. İstek ve çok çalışma olduğu müddetçe her şey yolunda gider diye düşünüyorum. 

Ziraat Bankası’nın altyapı takımı hakkında neler söyleyebilirsiniz? Genç oyuncular için önemi nedir? 
Ziraat Bankası Altyapı takımı gençlere çok şey katıyor. Üstelik sadece Ankara’da değil pek çok şehirden arkadaşlarımız, kardeşlerimiz buraya voleybol oynamak için geliyor. Ankara dışından gelenler için çok güzel tesislerimiz var. Bu aileler için oldukça önemli. Çocuklarını şehir dışına yollamak aileler için zor olabiliyor. Benim bu yaşta bile ailem şehir dışına çıkmamı istemiyor. Ziraat Bankası Spor Kulübü daha küçük yaşta arkadaşlarımızın buraya gelip voleybol oynaması için çok büyük bir imkan sunuyor. Ailelerin de içi rahat ediyor. Çünkü burada aile ortamı olduğunu görüyorlar, içleri rahat bir şekilde çocuklarını gönderebiliyorlar. Voleybol ve gençler adına çok büyük bir yatırım ve çok önemli bir adım diye düşünüyorum. 

İlk kez A takımına katıldığınızda neler hissetmiştiniz?
A takımına ilk kez geçen sene çıktım. Geçen sene kadromuzda çok sayıda yıldız oyuncu vardı. Dünya starlarının arasına atıldım aslında. Bu nedenle çok iyi bir tecrübeydi benim için. Sahada az yer bulmama rağmen onlarla aynı antrenmana çıkmak bile benim için çok büyük bir mutluluk ve zevkti. Onlardan çok şey öğrendim. Hala da öğrenmeye devam ediyorum. 

Sizin için ayrı bir önemi olan ve unutamadığınız maçınız hangisi? 
Dediğim gibi geçen yıl büyük yıldızlarla aynı sahada oynama fırsatı buldum. Birkaç sakatlık olduğu için bir CEV maçında Almanya’ya karşı bir maça çıktım. İlk maçım oydu, çok heyecanlıydım. Galibiyetle de ayrıldık sahadan. Çok mutlu oldum. 
Bu sene ise başka bir heyecan var. Çünkü genç bir takım oluştu ve bize daha fazla görev düşüyor. Üzerimizdeki sorumluluk biraz daha fazla. Bu sene gençler yani bizim açımızdan geçen seneye göre daha önemli diye düşünüyorum.   

Bu yılki Ziraat Bankası Takımı hakkında neler söyleyebilirsiniz? Takımın şimdiye kadarki performansını nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Şu anda takımın durumu çok iyi. İkinci devreyi çok iyi açtık. Genç bir takım olmamıza rağmen çok güçlü takımlara karşı çok iyi top oynuyoruz. Bu sene Efeler Ligi’nde çok iyi yatırım yapan kulüpler var. Hepsine karşı çok iyi maçlar çıkarıyoruz. Antrenmanlarımız çok iyi gidiyor, arkadaş ortamımız çok iyi. Tamamen abi-kardeş ortamı var. Gençler daha fazla. Tecrübeli oyuncularımız ellerinden geldiğince gençlere yardımcı oluyor. Gayet iyi şekilde ilerliyoruz. İnşallah sezon bitiminde de mutlu bir son yaşarız. 

Tecrübeli oyuncuların takımdaki genç oyunculara katkısı ne düzeyde oluyor?  
Örneğin şu anda takımımızda İranlı bir köşe oyuncumuz var. Olimpiyatlarda, dünya liglerinde oynamış bir oyuncu. Tecrübelerini bize aktarıyor. O heyecanı, o atmosferi anlatıyor, nerede ne hareket yapılmalı antrenmanlarda bize aktarıyor. Şöyle yapmalısın, böyle yapmalısın diye önerilerde bulunuyor. Abi- kardeş ilişkisini çok net hissedebiliyoruz bu takımda. 

Efeler Ligi’nin bundan sonraki kısmına nasıl hazırlandınız? Beklentileriniz neler? 
Efeler Ligi’ni geçen senin üstünde bir sırada bitirmek istiyoruz. Hedefimiz önce ilk dördün içinde yer almak, sonra adım adım final oynamaya doğru devam edeceğiz inşallah. Bu kadar genç bir takımla ilk senemiz. İleriki senelerde daha da iyi şeyler yapacağımızdan eminim. Ama bu sene de çok iyi gidiyoruz. Geçen sene birçok yıldızın olduğu bir takım vardı ve o takımla hemen hemen aynı seviyelerdeyiz şu anda. Birçok kişi “Genç takım, mağlubiyet alabilir” diye bakıyordu olaya, ama biz tamamen profesyonel şekilde ilerliyoruz ve çok iyi takımları yenerek başarımızı gösteriyoruz, gençlerin de başarılı olabileceğini ortaya koyuyoruz. İnşallah bu şekilde devam eder. Bu yolda bize çok sorumluluk düşüyor. 

Ziraat Bankası taraftarı hakkında neler düşünüyorsunuz? 
Taraftarımız çok iyi. Hepimiz onlardan çok mutluyuz. Nereye gidersek gidelim bizi hiç yalnız bırakmıyor taraftarımız. Fenerbahçe ve Galatasaray’ın oturmuş bir taraftarı var. Futboldan da gelen bir taraftar. Ama Fenerbahçe, Galatasaray, Maliye Milli Piyango maçlarında Ziraat Bankası’nın çok daha fazla taraftarı olabiliyor. Bir de bizim taraftarımız voleybolu bilen bir taraftar. Bence önemli olan bu. Sadece öylesine izlemeye gelmiyorlar. Nerede destek verileceğini, nerede geri çekileceğini bilen, çok bilinçli bir taraftar. Ayrıca taraftarımızın sayısı da her geçen gün artıyor. Bu da bizim için müthiş bir duygu. 

Ayrıca taraftarımızı diğer takımlardan ayıran en önemli husus aileleri ile birlikte gelmeleri. Maçlarımıza çoluk çocuk herkes geliyor ve bizler de çocuklara voleybolu sevdirmeye çalışıyoruz. Umuyoruz ki geleceğin voleybolcuları da onların arasından çıkacak.

Takımca taraftarımızın desteğinden ve yapılan organizasyondan çok memnunuz.

Taraftara vermek istediğiniz bir mesaj var mı? 
Bizi izlemeye, desteklemeye ve bize inanmaya devam etsinler. Hepsini sahalara bekliyoruz. Bu bizim için ayrı bir motivasyon, ayrı bir gurur kaynağı oluyor. 
Diğer takımlar, “Bu bir banka takımı, tribünleri nasıl bu kadar her maç dolduruyorlar” diye düşünüyorlar. Onları şaşırtmaya da devam diyorum. 7’den 70’e herkesi sahaya bekliyoruz. 

Şu anda Türkiye’de voleybola gösterilen ilgiyi yeterli buluyor musunuz?
Kadın voleybolu ile erkek voleybolunu kıyaslarsak kadın voleybolu almış başını gidiyor. Erkek voleyboluna ilgi ise daha az olsa da önceki yıllara göre yükseliyor, kadın voleybolunu yakalama potansiyelinde. Bunu tribünde de görüyoruz. Tribünler her geçen gün kalabalıklaşıyor. Çocuklarını voleybola yöneltmek isteyenlerin de sayısı artıyor. Bu konuda imkanlar çoğalıyor. Erkek voleybolu Türkiye’de git gide yukarıya doğru tırmanıyor. İtalya ve Rusya Ligi bizim için örnek bir olabilir bu konuda. Onlardan oyuncu alıp, onlara oyuncu verir durumdayız. Yabancı oyuncular Türkiye’yi tercih ediyorlar. Bu şekilde erkek voleybolunun ülkemizde daha da iyi yerlere geleceğini düşünüyorum. 

Altyapı takımında olan genç voleybolculara neler tavsiye edersiniz? 
Çalışmayı bırakmamalarını tavsiye ederim. Spor yapıyoruz, bunun sakatlığı oluyor… Yeniliyorsunuz, duygu çöküntüsü oluyor…  Her şeye rağmen çalışmayı ve inanmayı bırakmamak gerekiyor. Ben de sakatlıklar yaşadım, zor maçlar yaptım, yenilmememiz gereken maçlarda yenildik. Onun psikolojisi çok farklı. Sakatlık psikolojisi çok farklı. Sakatlanıp sporu, voleybolu bırakan çok arkadaşım var mesela. Bence biraz daha azimli olmamız ve dayanmayı bilmemiz gerekiyor. Her şeyin başı çalışmak. Çalıştıkça her şey daha iyi olacak. 

Sizin voleybol hayatınız için bundan sonraki hedefleriniz neler? 
Benim ilk hedefim A Takımında abilerimle birlikte boy göstermekti. Şu an onu başardım. Bundan sonra ilk 6’ya girip, voleybol hayatımı Ziraat Bankası’nda devam ettirmeyi hedefliyorum. Ziraat Bankası bence bir ekol. Burada oynamak gurur verici. İnanan insanlar ile birlikte olmak, bu kadar güzel taraftara sahip olmak müthiş bir duygu. Umarım voleybol hayatım Ziraat Bankası’nda devam eder ve takım arkadaşlarımla birlikte çok iyi yerlere geliriz. 

Voleybol dışında özel hayatınızda ilgilendiğiniz hobiler var mı? Voleybol dışındaki zamanınızı nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Aslında voleyboldan fazla vakit kalmıyor. Şu an sezon içindeyiz. Antrenmanlarımız ve maç tempomuz çok yoğun. Hem mental hem fiziksel olarak çok iyi hazırlanmamız gerekiyor. Ama antrenman dışındaki zamanlarımı kendi başıma geçirmeyi tercih ediyorum. Kitap okumayı seviyorum. Daha çok kişisel gelişim ve psikoloji kitapları okuyorum. Dizi izliyorum. Filmden ziyade daha çok dizileri seviyorum. Dizilerin sürekliliği beni daha çok cezbediyor. Zaten az olan vaktimi bu şekilde değerlendiriyorum.