Voleybol Öğrenmek İstiyorum

Manşet

LİBERO

Voleybol'da farklı renkte forma giyen ve orta oyuncuyla dönüşümlü olarak oynayan defansif oyunculara da libero denir. Libero, servis karşılamak için ve havuza atılan düşük topları çıkartmak amacıyla kullanılır. Genelde sahanın en kısa oyuncusu liberodur. Esnektir, her noktaya ulaşabilir.

MANŞET

Tanımı

Tanım olarak, iki kolu yan yana getirerek vuruş yapmaktır. Manşet vuruş tekniğini, ilk kez 1960 yılında Brezilya’da yapılan Dünya Voleybol Şampiyonası’nda, günümüz tekniği ile ilk kez Japon oyuncular kullanmışlardır.

Vuruşta önemli nokta, ön kolların iç kısımlarındaki en geniş alan ile vuruş yapmaktır. Topun şiddetine, atılacak uzaklığa göre, vuruştaki salınım hareketinde değişiklik olabilir.

Topla buluşma öncesi gözlerle topu izleme

Vuruş uygulamalarında; topa doğru yönelme, pozisyon alma, topla buluşma, hedef alana gönderme sırası izlenir. Topa doğru yönelme anında eller bağlı olmamalı. Topla buluşana kadar gözler toptan ayrılmamalıdır.

Ellerin bağlanışı son zamanlarda önemini yitirmiştir. Önemli olan dirseklerin birbirine yaklaştırılarak ön kolları dışarıya doğru rotasyon yaptırmaktır. Ancak sert gelen toplarda ellerin birleştirilmemesi koldaki dengeyi bozarak topun istenilen bölgeye gönderilmesini engelleyecektir. Ellerin bağlanışı çeşitli şekillerde olabilir.

Topla temasın yapıldığı nokta, iki kolun el bileği ve dirsek arasındaki en geniş noktadır. Kolların yönü, topun gönderileceği tarafa doğru olmalıdır. Çok şiddetli gelen toplarda, kolların hareketi geriye, yavaş gelen toplarda kolların hareketi ileri doğru olmalıdır. Çok alçalan toplara vuruş yapmak için, kollar dirseklerden öne doğru bükülerek topa ivme kazandırılır.

Topun gelişine göre pozisyon alınıp, yerleşme yapılması ve topun vücudun önüne alınması, iyi manşet alınmasına olanak verir. Yanlara giden toplarda pozisyon alma, yana kayma  adımı ve çapraz adım alarak olabilir.

Değişik toplarda manşet karşılama teknikleri

Servis karşılayan oyuncunun başarısının arkasında, kendine güvenme önemli bir yer tutar. Kendine güvenmeyip, hata yapma kaygısı taşıyan sporcular iyi servis karşılayıcı olamazlar. Başarılı bir hücum kombinasyonu ancak iyi bir karşılama ile gerçekleştirilir.

Voleybolda oyuncuların ayak hareketliliği çok önemlidir. Özellikle servis karşılarken topu vücudun ortasına almaya çalışmalı, sağa sola uzanarak yan kol vuruşları yapmaktan kaçınmalıdır. Böylece havada yön değiştiren servisleri izlemek kolaylaşır ve son anda pozisyona  girilebilir. Top karşı alandan vurulduğunda, topun geliş açısına göre en iyi bir pozisyonu bulmalı ve son pozisyon yerleşmesini küçük bir sıçrama ile düzeltmelidir.

Top eğer sol tarafınızdan geliyorsa, sağ ayak öne alınmalı, eğer sağ tarafınızdan geliyorsa, sol ayak öne alınmalıdır. Pozisyonun yerleşmesinden sonraki evrede topla temasın sağlanma aşamasında alçalmış olan vücut, kalçanın ileri hareketi ile yükseğe taşınarak vuruşu tamamlanmalıdır.

Topun çok ani geldiği durumlarda, oyuncu vücut yerleşmesini tam olarak tamamlayamaz ve ani olarak kollarını birleştirerek topla buluşmaya çalışır. Bu durum sporcunun tekniğinde bir takım değişikliklere yol açar.

SAĞA ADIM ALMA

SOLA ADIM ALMA

PLANJON

Voleybol karşılaşmalarında seyirciyi en çok heyecanlandıran hareket nedir diye sorsak, bence tartışmasız plonjon hareketini tarif edecektir. 

Plonjon hareketi voleybolcuların uzanamayacakları kadar uzakta olan toplara yaptıkları hareketlere denir. Tanımından da anlaşılacağı üzere bu hareket topun kendi yarı sahasında yere yaklaştığı ve rakibin puan kazanacağı durumları alt etmek için kullanılan bir harekettir. Seyir zevki de oldukça yüksek olan bu hareket izleyenleri memnun eden bir hamledir.

Plonjon hareketi voleybolcunun topun geldiği yöndeki ayağını öne atması ile başlar. Daha sonra vücut ağırlığı bu ayak üzerine verilerek kollar ileri uzatılır ve ileri doğru vücut destek alınan ayak ile ileri doğru atılır. Yere doğru ivme alınarak yapılan bu hareket sonrasında top havalandırılır ve voleybolcu destek ayağı ile aynı taraftaki omuzu üzerinde dönerek ayağa kalkar. Böylece rakibin puan kazanması engellenir ve hareket tamamlanmış olur.

Orta Oyuncu

Merhaba ben Emre Savaş, takımın orta oyuncusuyum. Sizlere voleybol kariyerim süresince öğrendiğim bilgi birikimlerini aktaracağım.

ORTA OYUNCU

Blok

Voleybolda defansın ilk aşaması bloktur. Ve takımın ana blokçusu orta oyunculardır. Şimdi orta oyun hakkında bilgiler paylaşacağız. Orta oyuncular takımın önemli etkenlerinden biridir. Aynı zamanda orta oyuncular hızlı ataklarıyla beraber köşe oyuncularını da hücumda rahatlatmak için kullanılır. Pasörün orta oyuncuya pas atıp atmaması önemli değildir. 

HÜCUM

Orta oyuncunun görevi aynı zamanda rakip orta oyuncuyu yanıltıp diğer oyuncuların daha rahat şekilde hücum yapmalarını sağlamaktır. Orta oyuncuların 5 çeşit hücum rotasyonları vardır. 

•    Kısa hücum (baş) : Orta oyuncular için en çok tercih edilen hücum çeşididir. Bu atakta gelen manşete de bağlı olarak orta oyuncu top pasörün eline geldiği anda pasörün tam üstüne sıçrayarak yaptığı hızlı hücum çeşididir. 
•     Merkez hücum : Orta oyuncunun sahanın tam merkezinden yaptığı atak çeşididir. Bu atakta da orta oyuncu top pasörün eline geldiği anda pasörün tam üstüne sıçrayarak yaptığı hızlı hücum çeşididir. 
•    Kurşun atak : Pasörün eline gelen manşetin 1.5 metre ilerisine atılan hızlı hücumdur. Orta oyuncu pasörün ortalama 1.5 metre ilerinde havada bulunur. Ve pasör çok hızlı bir şekilde topu orta oyuncunun eline fırlatır. Bu pasın amacı orta oyuncuyu bloktan kaçırmak ve pasör çaprazının daha rahat şekilde atak yapmasını sağlamak. 
•    Ense pas : Orta oyuncunun bloktan kaçmak için pasörün ensesine girdiği hızlı atak çeşididir. Orta oyuncu ense pasına bastığında 4 numara oyuncusu daha rahat atak yapması amaçlanır. 
•     Kayık hücum: orta oyuncu normal bas basına girermiş gibi basıp kendini havada kaydırarak yaptığı hücum çeşididir. Bu atakta pasör pası biraz daha ileriye kaydırarak atar. Amacı ise rakip orta oyuncudan bloğu kaçırmaktır. 

Bloğa nasıl gidilir?
Blok orta oyuncu blok pozisyonunda sahanın tam merkezinde hazır bir şekilde elleri göğüs hizasında ve dizler hafif kırık bir şekilde beklemesi gerekmektedir. Rakip takımın gelen manşetine ve pasörün vücut diline göre orta oyuncu gideceği yönü belirler. 


 
Rakip orta oyuncuya ve arka hücum ataklarına olduğu bölgeden topu karşısına alarak düz bir şekilde çıkar. Eğer rakip takım oyuncusu kurşun atak ya da ense atak yapıyorsa yana bir adam alarak ve topu karşısına alarak bloğa çıkar.


  
Eğer rakip takım oyuncusu 4 numaraya pas attıysa. Orta oyuncumuz ilk olarak sağa adımı atar sonra sol adımını sağ adımının ilerisine atar ve en son olarak sağ adımını sol ayağının yanına getirerek. 

Sağ adım resim 2
Bloğa çıkar eğer rakip takım oyuncusu 2 numaraya pas attıysa. Orta oyuncumuz ilk sola adımı atar sonra sağ adımını sol adımının ilerisine atar ve en son olarak sol adımını sağ adımının yanına koyarak bloğa çıkar. 

Sol adım resim 1
Blok prensipleri orta oyuncu ve orta oyuncunun arkasından gelen geri hücumlara (pipe) karşı adamın hücum yaptığı bölgeye de bağlı olarak topu her zaman karşısına alır. Orta oyuncu köşe bloklara giderken vücut açısı her zaman rakip sahayı göstermelidir. Elleri file üstünde her zaman düz ve sert agresif bir şekilde durmalıdır. Orta oyuncu her zaman blokta sıçradığı yerde düşmelidir. Orta oyuncunun bloktaki en önemli görevlerinden biri köşede blok çıkan arkadaşıyla omuz omuza olmalıdır. İki blok arasında boşluk bulunmamalıdır.

Pasör

Merhaba ben Ulaş Kıyak takımın kaptanıyım. Takımda pasör olarak görev yapıyorum. Sizlere 20 yıllık voleybol kariyerimde öğrendiğim bilgi birikimlerini aktaracağım.

Oyun kurucu tanımlaması ile de tanınan pasörler, süper hızları, çabuk refleksleri, oyunu sezme becerileri, güzel pasları, takımı idare etme özellikleri göz önüne alınarak seçilirler. Bunlara pasörde olması gereken özelliklerden bazıları da denebilir. Bu oyuncular voleybolun beyni gibidirler. Başlangıçta doğal becerileri ile ön plana çıkan bu oyuncular, daha sonra gerekli olan teknik performans becerilerini de işe kattıklarında, takımın en önemlisi ve vazgeçilmezi haline gelirler. 

İyi oyun kurucular, takım arkadaşlarının yeteneklerini iyi bilmek durumundadırlar. Rakibi iyi setler kurarak altetme, hücumcuların gücü yanında, oyun kurucuların zekası ve tercihleri ile gerçekleşir. Ayrıca pasörün mükemmel pas kullanma yeteneği başarının başka anahtarıdır.Taktiğin uygulanabilirliği bu oyuncuların ancak taktiği iyi anlama ve başarmaları ile mümkündür. Taktik uygulamalarda en önemli oyuncu durumunda olan pasör, kurduğu başarılı setlerle takımını başarıya sürükleyen bir eleman durumundadır. Set kurmada en önemli nokta,  hücum oyuncusunun isteğine göre, belirli bir yere, belirli bir yükseklikte, pas göndermedir.

Set kurmada pasörün dikkat etmesi gereken bir takım başka önemli noktalar daha bulunmaktadır. Bunlar;
1-İyi veya kötü karşılanmış toplarda, gerekli ve uygulanabilir çözümler üretmek,
2-Oyunda sayı üretecek veya rakibi güç durumda bırakacak hücumcuları tercih etmek,
3-Rakip oyuncuların blok düzenleri ve blok zayıflıklarını tespit etmek,
4-Hücum varyasyonlarında uygulanacak olan taktikte ve oyunda topu kullanacak oyuncuyu tespit ederek, onu haberdar etmek, İyi karşılamalarda seti sıçrayarak kurarak, rakibi yanıltmaya çalışmak ve pas mesafesini kısaltmak,
5-Topun altına zamanında deplase olmak,
6-Kolları fazlaca kullanmadan, bilekler yardımıyla kuracağı aldatmalı setlerle, blokların dağılmasını ve hücumcularına rahat hücum yapma olanağı sağlamak,
7-Tek elle pas atma çalışmalarına önem vererek, fileye giden topların uygun kullanılmasını sağlamak,
8-Pasta kaliteyi sağlayarak, aynı noktaya, aynı oyuncuya atılan paslarda standart pas kalitesine önem vermektir.

Tüm başarılı setlerin kuruluşunda, karşılayıcının topu pasöre yani taktik gereği setin kurulacağı yere uygun bir şekilde göndermesi önemlidir. Pasörlerin file önünde set kurdukları alanlar çok çeşitli olmakla birlikte, genellikle soldan sağa doğru dokuz parçaya bölünerek numaralanmış filedeki beşinci ve altıncı bölümde yer alırlar. Bu bölüm pasörlerin sola ve sağa setler kurmalarına olanak tanır. Pasör ve hücumcunun iletişiminde, fileye göre atılacak topun bölge ve yükseklik ayarının yapılmasında kullanılır.

Pasör eğer ayakları yerde set kuruyorsa, fileye yakın olan ayak biraz daha önde olmalıdır. Bu sayede kalça ve omuzlar hafif olarak kendi oyun sahasına dönük olacak ve atılan topun fileye çok yakın gitmesi veya karşı tarafa kaçması önlenmiş olacaktır.

Yine önemli noktalardan birisi, set bölgesinde zamanında olmaktır. Yani topa buluşma ve uygun pozisyon için çabuk ve dengeli ol.
Baş, işaret ve orta parmaklarının fonksiyonu çok önemlidir. Diğer parmakların sadece dengeye yardım edebilir.
Kollarını  ve bileklerini iyi kullan, yansıtma anında sert değil bir yay gibi hareket ettir.
Ön alanda isen, plasenin güçlü bir hücum oyunu olduğunu unutma. Başarılı olmanın koşulu, beklenmeyen durumlarda bunu kullanmaktır. Doğru zamanı bekle, her zaman kullanma. Dikkat et atarken taşıma yapma, bu tür çalışmalara özel zaman ayır. Plase yerleri genellikle, havuz veya yan çizgilerdir. 

Verilen paslar bazen fileye çok yakın olabilir. İkinci seçeneğin tek elle set kurmaktır. Ancak bu çok güç bir iştir. Fileye yakın kol ile sıçra, el, bilek ve parmakların set kurma  anında gergin tut.

Bazen paslar çok alçak ve hızlı gelebilir. Bu durumda topun fileye çarpıp geri gelmesini beklemek yerine, alçak pozisyonda pas atmayı deneyebilirsin, bu tür topların en iyi değerlendiriliş şekli  budur. Topun nereye gideceğini hemen kestirmeye çalış, o yöne fırlayarak alçak pozisyona geç. Çabukluk ve pozisyon alma çok önemlidir. Bacakların kol ve bileklerini güçlendirmelisin.

Pasör çaprazı

Pasör servisteyken öne gelen ve genellikle 1 ve 2 numaradan hucüm yapan oyunculardır. 

Hücum gücü yüksek oyunculardır. Kuvvet, dayanıklılık ve atletiklik gibi becerilerin yüksek olması beklenir.5-1 sisteminde oynar 4-2 sisteminde bu oyuncular yoktur.

Smaçör

Sahada 4 numaradan oynayan ve genellikle yüksek ve uzun  pasa hucüm eden oyunculara denir. Sahada bu görevde oynayan 2 oyuncu bulunur. 

Birisi servise geçtiğinde diğeri (yani "çaprazı") öne geçer, bu nedenle 4 numaradan sürekli olarak hücum yapılabilir. 
 
Bu oyuncular genellikle teknik kapasiteleri yüksek oyunculardır. Takımın manşet sorumluluğu büyük oranda bu oyunculardadır.